I oktober i fjor flyttet den unge mannen fra Mysen til Longyearbyen for å være der en vintersesong. Han bor der fortsatt og har foreløpig ikke noe planer om å flytte med det første.
– Jeg har blitt veldig glad i dette stedet og livsstilen her. Så jeg håper å kunne bli en stund fremover, hvor lenge det vet jeg ikke akkurat, sier Sondre Goska til Indre24.
Som 17-åring ble Goska junior-norgesmester i utforsykling, noe som betyr at han har god erfaring med sykkelbaner rundt om. Nylig fikk han spørsmål om å bistå med oppgraderingen av en slik bane i Longyearbyen.
– Det var en sykkelbane her oppe som ble bygd for rundt 10 år siden og den trengte litt kjærlighet. Så da fikk jeg tilbudet om å fikse opp den og det takket jeg ja til. Så har egentlig bare pusset opp det som allerede var der. Det er to hopplinjer og en liten pumptrack-linje.
(Saken fortsetter under)
God stemning
Nå inviterer Goska og Svalbard Turn til felles sykling på onsdager. Første samling var 19. august og ifølge Mysen-mannen gikk det bra. Han forteller at åtte personer dukket opp og forteller om god stemning. Selv har han gitt seg med å konkurrere, men tar seg en tur på sykkelen i blant for moroskyld.
Longyearbyen lokalstyre mener at det nå ligger til rette for mer lek og aktivitet, både på sykkel, på grusbanen og etter hvert på skøyter.
– Banen med hopp og svinger er et flott tilbud for barn og unge som liker fart og utfordringer, og nå er den gjort enda mer spennende. Longyearbyen har mange muligheter for aktivitet utendørs, og vi ønsker at uteområdene våre skal være steder hvor folk møtes, leker, trener og har det gøy, skriver de på sin nettside.
(Saken fortsetter under)

Aktiv mann
21-åringen jobber som hjullastersjåfør/mekaniker for Svalbard Snøscooterutleie AS. På sommeren jobber han som guide for Svalbard Adventures hvor han har guidet turer på ATV, båt og til fots.
For noen år siden flyttet han til Falun i Sverige for å gå på Hagströmska Gymnasiet. På denne idrettsskolen som hadde downhillsykling gikk han i tre år.
– Jeg gikk maskinfører ved siden av toppidrett som var det beste valget for meg. Hadde det helt utrolig morsomt der. Når jeg var ferdig der så flyttet jeg til Australia og var der i litt under et år, bare reiste rundt og jobbet litt når jeg trengte, forteller Sondre Goska avslutningsvis.
