Illustrasjonsfoto: Glenn Thomas Nilsen

Nå er det båndtvang for hunder

I tiden fra og med 1. april til og med 20. august er det generell båndtvang her i landet. Det betyr at du skal holde hunden i bånd når du er på tur, enten det er i byen eller i skog og mark.

Av: Indre Østfold kommune

Båndtvangen gjelder alle hunder, både jakthunder, selskapshunder, små hunder og store hunder, uavhengig av rase og lydighet. Båndtvangen er viktig for å beskytte bufe og sårbart vilt. Man kan ilegges bot for brudd på båndtvangsreglene.

Det er kun noen få unntak fra båndtvangen, og det er blant annet for hunder benyttet i ettersøk etter skadet vilt og hunder i aktiv offentlig tjeneste. Hundene skal da være merket på en slik måte at det kommer tydelig frem hva formålet med den løse hunden er.

ANNONSE

Kommer du over en løs hund i båndtvangsperioden, kan den fanges inn og leveres tilbake til hundeeieren, dersom det er mulig. En veterinær kan hjelpe til med å finne eieren.

Hvis hunden ikke blir levert til hundeieren, skal den leveres til politiet, som du treffer på telefon 02800

(Saken er lånt fra Indre Østfold kommune)

ANNONSE

ANNONSE

Invitert til forhandlinger om togtilbudet

Endelig åpen dag på Oraug igjen – se bilder