De 31 personene som er koronasmittet i Moss tilhører samme smitteklynge. Nå erklærer Moss kommune at det er et lokalt utbrudd på gang.
Til nå har 36 personer personer fått påvist koronaviruset den siste uka. I løpet av søndag ettermiddag ble det meldt inn seks nye smittetilfeller. På morgenen søndag meldte kommunen om 18 nye tilfeller. Dette er det høyeste tallet på smittede som er registrert på et døgn i kommunen.
Kommunen kan ikke med sikkerhet si hvordan dette har oppstått.
– Det kan se ut som flere er blitt smittet ved tilstedeværelse i en mindre privat sammenkomst, sier kommuneoverlege Kristian Krogshus, ifølge NTB.
Han sier at 120 personer i karantene er koblet til en moské i byen, men understreker at det ikke nødvendigvis betyr at det er der utbruddet startet.
– Over 400 personer er satt i karantene i kommunen, deriblant skoleklasser ved flere forskjellige skoler. Foreløpig vil kommunen ikke innføre nye koronatiltak, i samråd med Folkehelseinstituttet, melder NTB.
(Kilde: NTB)