En forening som skal fremme kunnskap og interesse for Trygve Gulbranssens liv og forfatterskap har sett dagens lys.
Trygve Gulbranssens inviterte nylig til sitt første offisielle møte på biblioteket i Mysen. Der ble det blant annet foredrag ved Odd Georg Murud, presentasjon av foreningens hjemmeside og kommende arrangement.
– Foreningen ble dannet for å fremme kunnskap og interesse for Gulbranssens liv og forfatterskap. Det var vel utfra et inntrykk av at oppmerksomheten rundt ham var i ferd med å falle. 50-årsmarkeringen for hans bortgang var en god anledning til å sikre at minnet om en av de mest interessante menneskene som noen gang har levd i Eidsberg ikke svinner. For ikke å snakke om at han fortsatt må regnes som en av de største forfatterne gjennom tidene på verdensbasis. Det er såpass mye spennende å ta tak i, noe vi ønsker å gjøre flere oppmerksomme på, forteller Hans Rasmus Glomsrud.
Han er styremedlem i den nye venne foreningen. I styret sitter også Anne-Brit Stensrød, Tor Harald Frøyset og Matti Funde rud. Kari-Marte Frøyset er leder.
Gulbranssen (1894-1962) bodde på Hobøl gård i Eidsberg de siste 22 årene av sitt liv. Han skrev «Og bakom synger skogene», «Det blåser fra Dauingfjell» og «Ingen vei går utenom»; senere kalt «Bjørndaltrilogien». Hans verk er oversatt til en rekke språk, og har solgt rundt 12 millioner eksemplarer.
Det er Glomsrud som har skrevet det meste.
– Det er basert på den forskningen Tore Hoel i sin tid gjorde. Han skrev to bøker, og laget en omfangsrik nettside. På de nye nettsidene våre har vi fått tillatelse av hans etterlatte til å vise frem det meste av stoffet fra denne siden, forklarer han.
Fornøyd med oppstarten
– Vi er veldig fornøyde med oppmøtet. Det var over all forventning. Det er alltid hyggelig å måtte sette fram ekstra stoler, forteller leder Kari-Marte Frøyset.
Nærmere 50 personer hadde tatt turen til biblioteket denne kvelden.
Frøyset forteller at de fikk rundt ti nye medlemmer og at flere tok med seg giroer. Nå håper de at flere melder seg inn i venne foreningen.
– Vi vil arbeide for at også barn og unge skal bli kjent med den verdensberømte forfatteren fra deres hjemkommune og distrikt. To stikkord som står igjen fra foredraget er at han var både allsidig og pliktoppfyllende som person. Vi har mange strenger å spille på framover når det gjelder aktiviteter og arrangementer. Trygve Gulbranssen er så mye mer enn triologien han ble mest kjent for, avslutter hun.
