Solberg best av de beste på Sardinia

Pressemelding
3 min lesing

Oliver Solberg gir alt i kampen om VM-gullet i rally. 25-åringen var fredag overlegent best av Toyota-trioen som utkjemper tittelkampen.

Etter totalt sju fartsprøver av 17 i Rally Italia, ligger den svensknorske stjernen på tredjeplass på middelhavsøya Sardinia. Kun Hyundai-duoen Thierry Neuville (12,3 sekunder foran) og Adrien Fourmaux (11,9) kom bakfra i startrekken og kjørte raskere enn Solberg.

Finnen Sami Pajari er nummer fem, mens VM-leder Elfyn Evans er nummer seks. Kampen om VM-gullet står mellom Evans, Pajari og Solberg.

Sami Pajari ble frakjørt med 27,9 sekunder. Evans ligger 56,6 sekunder bak etter fredagens dagsetappe.

– Planen var å ta i på de siste to fartsprøvene i begge loopene, og det lyktes jeg med. Fortsatt er det langt igjen, men jeg skal forsøke å ta igjen de to foran meg. Startposisjonen for lørdag blir ganske gunstig, slo Oliver Solberg fast etter fredagens kjøring.

Etter å ha vært raskest på torsdagens ene fartsprøve, fikk Solberg en punktering mot slutten av fredagens første fartsprøve, men han begrenset tidstapet til en håndfull sekunder. 25-åringen tok igjen tiden og fikk mot slutten av dagen kraftige forsprang på VM-rivalene.

Dersom det hadde blitt delt ut VM-poeng for resultatet etter fredag, ville Evans fortsatt ha ledet mesterskapet med 14 poengs forsprang til Pajari og 15 til Solberg.

Før løpet skilte 17 poeng mellom Evans og Pajari, mens Solberg var 21 poeng bak waliseren.

Poengene i rally-VM fordeles til de ti første slik: 25-17-15-12-10-8-6-4-2-1.

I tillegg deles det ut poeng på søndager: 5-4-3-2-1 til de fem beste sammenlagt på søndagens fartsprøver og 5-4-3-2-1 til de fem beste på den siste fartsprøven.

Elfyn Evans har endt nummer to sammenlagt hele fem ganger i rally-VM. To ganger tidligere (2020 og 2025) tapte waliseren på målstreken etter å ha ledet VM sammenlagt før siste runde.

Hvis Evans kommer seg til mål og tar poeng på Sardinia søndag, trenger Solberg sannsynligvis hjelp av andre førere for å dytte briten ned på resultatlista.

Oliver Solberg kan bli Sveriges første verdensmester i rally siden Stig Blomqvist i 1984. Men selv om 25-åringen «bare» skulle komme på seierspallen totalt, er det en historisk bragd.

Björn Waldegård vant VM-tittelen i 1979 og ble nummer tre totalt i 1980. Stig Blomqvist fulgte opp tittelen i 1984 med å bli nummer to året etter. Kenneth Eriksson ble nummer tre totalt i 1995.

De neste 30 årene har det vært svensk medaljetørke.

Pappa Petter Solberg har like mange plasseringer på seierspallen som alle de svenske VM-førerne til sammen. Foruten VM-tittelen i 2003, var Petter nummer to i 2002, 2004 og 2005 samt nummer tre i 2010.

Årets siste VM-runde fortsetter med seks fartsprøver lørdag og avsluttes med fire fartsprøver søndag.

Del denne artikkelen