Det var med stor sorg vi mottok budskapet om at vår tidligere styrekollega Samir Tawfiq har gått bort, etter mange års kamp mot kreft.
(Skrevet av Viken idrettskrets)
Sykdommen hadde vært en del av Samirs hverdag i lang tid, men han lot den aldri ta fra ham motet eller optimismen. Gjennom alle behandlingsrundene holdt han fast ved håpet og møtte både hverdagen og menneskene rundt seg med det samme varme smilet som så mange vil huske ham for.
(Fortsetter under)
Samir var et menneske som skapte fellesskap. Han sa sjelden nei når noen spurte om hjelp. Tvert imot var han kjent for å stille opp der det var behov, enten det handlet om idrettslag, sykkelritt, arrangementer eller nasjonaldagsfeiring. Samir var en drivkraft og fikk ting til å skje. Han hadde en egen evne til å få mennesker til å føle seg sett og inkludert. Han ble gjerne omtalt som Østfolds ubestridte selfie-konge, fordi han elsket å samle mennesker – både foran kameraet og rundt seg.
Gjennom sitt store frivillige engasjement satte Samir dype spor i idretten. Mange ble kjent med ham gjennom Askim Fotball, andre gjennom sykkelmiljøet i Smaalenene Sykkelklubb, Indre Østfold Idrettsråd og Norges Cykleforbund Region Øst. Fra 2020 til 2024 var han et engasjert styremedlem i Viken idrettskrets, hvor han bidro med klokskap, varme og et sterkt engasjement for idrettens rolle i samfunnet. Han var opptatt av at idretten skulle være en arena der alle kunne høre til, og han møtte mennesker med respekt, nysgjerrighet og et smittende humør.
Samir var født i Marokko, men fant sitt hjem i Norge. Han bygget broer mellom mennesker og kulturer, og gjennom sitt engasjement viste han hvilken kraft som ligger i frivilligheten. For mange ble han selve symbolet på idrettsglede, frivillighet, fellesskap og likeverd. For Samir var det viktig å gi tilbake til samfunnet han var en del av.
Familien var Samirs største glede og viktigste holdepunkt. Han snakket med varme og stolthet om sine nærmeste, og satte stor pris på tiden de fikk dele. Han levde med en livsglede og en takknemlighet som gjorde inntrykk på alle som kjente ham.
ANNONSE
Vi vil huske Samir som en gledesspreder, en lagbygger og et medmenneske med en helt spesiell evne til å skape gode møter. Hans innsats har betydd mye for de mange barn, unge og voksne som har funnet trygghet, mestring og fellesskap gjennom idretten. Samtidig vil mange av oss først og fremst huske smilet, optimismen og den oppriktige interessen han viste alle han møtte.
Våre varmeste tanker går til Samirs nærmeste familie, og til alle hans venner og kolleger som har mistet en kjær person.
Takk for alt du ga til idretten – og til menneskene rundt deg.
Hvil i fred, Samir. Du vil bli savnet.
ANNONSE
