Vil formidle historien om grensen mellom frihet og okkupasjon

Glenn Thomas NilsenPressemelding
5 minutter lesetid

Onsdag 13. mai i år ble det nye Interreg-prosjektet «Veiene vi deler» godkjent.

– Prosjektet er et grenseoverskridende samarbeidsprosjekt mellom Norge og Sverige, og gjennomføres innenfor Interreg-programmet. På norsk side er Visit Indre Østfold prosjektleder på vegne av Visit Østfold. Samtlige kommuner i Indre Østfold deltar i prosjektet, forteller Grete Flæsen Elgetun i Visit Indre Østfold.

Hun legger til at målet med prosjektet er å styrke samarbeidet på tvers av landegrensen og utvikle felles satsinger knyttet til reiseliv, kultur og lokal verdiskaping.

LES MER: Kickoff för Vägarna vi delar 11 juni i Håverud, Dalsland

– Prosjektet tar utgangspunkt i de mange rutene og stedene der mennesker fra Østfold, Akershus og andre deler av Norge flyktet mot Sverige. I kommuner som Aurskog-Høland, Halden, Aremark, Marker, Indre Østfold, Hvaler og Fredrikstad finnes sterke fortellinger om mennesker som tok risiko, hjalp andre og levde tett på krigen, står det å lese i en pressemelding.

Livet i grenselandet

Ifølge en pressemelding bygger prosjektet videre på arbeidet dokumentert i forstudien Veien til frihet / Vägen till frihet fra Grensekomiteen Värmland-Østfold.

– Her understrekes betydningen av å formidle historien om livet i grenselandet mellom Norge og Sverige under krigen – både forskjellene og fellestrekkene mellom våre to naboland.  Historien om flyktningtrafikken og motstandsarbeidet har en annen plass i norsk offentlighet enn i Sverige. I Norge er erfaringene fra okkupasjonen, motstandskampen og flukten over grensen en sentral del av vår nasjonale hukommelse og demokratiske selvforståelse. Historien er godt dokumentert, bredt diskutert og i stor grad forankret i en felles erkjennelse av hva okkupasjon, frihet og solidaritet betydde.

Prosjektleder på norsk side er Grete Flæsen Elgetun i Visit Indre.

– For oss handler dette om å skape sterke og meningsfulle opplevelser med utgangspunkt i virkelige historier fra grenseregionen Østfold, Akershus, Dalsland og Norra Bohuslän. Gjennom fluktrutene, kulturarven og møte med landskapet kan besøkende komme tett på menneskene som tok risiko, hjalp andre og sto opp for demokratiske verdier og medmenneskelighet i en krevende tid.

Ifølge en pressemelding vil prosjektet løfte fram både kurer- og flyktningruter, lokale historier, tidsvitner og kunnskapsmiljøer.

– I forstudien anbefales det å etablere et hovedprosjekt som kan gi nye generasjoner innsikt i hvordan det var å leve «så nær friheten» under okkupasjonen.  

ANNONSE

Planene omfatter blant annet:

  • synliggjøring av historiske kurer- og flyktningruter
  • Produksjon av opplevelser for både privat- og bedriftsmarkedet
  • digital og visuell formidling
  • seminarer og publikasjoner
  • samarbeid mellom kulturmiljøer, historielag, friluftsliv og reiseliv

Prosjektet bygger også på verdier som demokrati, solidaritet, menneskerettigheter og forståelsen av hva det betyr å være flyktning – i går, i dag og i framtiden.  

«Veiene vi deler» skal ikke bare fortelle historie. Prosjektet skal bidra til refleksjon om samtid og framtid – og om hvordan grensene mellom frihet, ansvar og medmenneskelighet fortsatt angår oss alle.

Prosjektet skal:

  • styrke den felles norsk-svenske identiteten og øke konkurransekraften til reiselivet i grenseregionen
  • utvikle bærekraftige kultur- og naturopplevelser med utgangspunkt i grenseregionens historie under andre verdenskrig
  • samle reiselivsnæringen, offentlig sektor, museer, historielag og andre frivillige aktører i et felles samarbeid
  • gi bedrifter innen reiseliv og kulturnæringer mulighet til å utvikle nye opplevelser basert på historiske fortellinger
  • utvikle 4–6 kvalitetssikrede historiske ruter og 4–6 besøkssteder i Østfold, Dalsland og nordre Bohuslän
  • gjennomføre kompetansehevende tiltak og markedsføre regionens kultur- og naturarv
  • bidra til økt kunnskap om den felles norsk-svenske historien, flere besøkende, lengre reiselivssesong og bærekraftig regional utvikling.

Voksenåsen – Norges nasjonalgave til Sverige

Et stort antall samarbeidspartnere vil bidra med kompetanse i prosjektet. En av dem er Voksenåsen, Norges nasjonalgave til Sverige, gitt som takk for Sveriges innsats under andre verdenskrig. Voksenåsen har som oppdrag å styrke samarbeidet og kunnskapen om den felles historien, kulturen og samfunnsutviklingen i Norge og Sverige.

For Voksenåsen, som nasjonalgave, er det særlig meningsfullt for oss å bidra til å synliggjøre fortellingene om flukt, mot og medmenneskelighet langs grensen. Det er fortellinger som forener våre land og som gir viktige pedagogiske muligheter. Vi håper å kunne bidra med våre erfaringer fra undervisning om og med utgangspunkt i den svensk-norske krigshistorien, sier Anna Florén, programdirektør ved Voksenåsen.

ANNONSE

Del artikkelen

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.