Regjeringen fører en politikk som har svekker familienes rolle i samfunnet. Familiene har fått mindre ansvar og handlingsrom, og hensynet til «arbeidslinja» blir prioritert foran familienes behov.
Av: Bjørnar Grønbech og Einar Kiserud, Indre Østfold KrF
KrF vil gå motsatt vei. Vi setter familien først. Økonomisk trygghet, tid til barna og reell valgfrihet for familiene er et selve fundament i vår familiepolitikk. Det skal være mulig, økonomisk og praktisk, å få barn når en vil. Og vi vil gi familiene kontrollen tilbake over sitt familieliv, og sikre gode fleksible ordninger som kommer familiene til gode.
Derfor foreslår KrF å gi familiene skattefradrag per barn, på 50 000 kroner for det første, 50 000 kroner for det andre, og 100 000 kroner for det tredje. Dette gjør at en husholdning med tre barn vil kunne få 200 000 kroner i skattefradrag med KrFs politikk. En tobarnsfamilie vil få 27 500 kroner i skattelette sammenliknet med dagens regler, mens en trebarnsfamilie får en lettelse på 47 300 kroner.
Barnetrygden er de mest målrettede virkemiddelet for å styrke familienes økonomi, og for å løfte barn ut av fattigdom. Da KrF sist satt i regjering, fikk vi gjennomslag for å øke barnetrygden for første gang på 20 år. Dette har ført til at flere tusen barn ikke lenger vokser opp i vedvarende fattigdom. Nå ønsker KrF å øke barnetrygden ytterligere.
I dag har ikke alle nybakte foreldre rett til foreldrepenger fordi de enten ikke har stor nok inntekt, er studenter eller ikke har vært lenge nok i arbeid. Vi må rive politiske hindre som står i veien for drømmen om å stifte familie. Derfor ønsker KrF å gi alle foreldre retten til foreldrepenger, uavhengig av inntekt, med et minstenivå på 3 ganger grunnbeløpet i folketrygden som i dag utgjør litt over 409 000 kroner.
Noen ganger blir barna født tett etter hverandre, og foreldrene kan miste retten til foreldrepenger om de ikke rekker å jobbe i seks måneder før nestemann blir født. KrF vil la alle foreldre beholde retten til foreldrepenger, som ved forrige barn, når det er mindre enn to år mellom fødslene.
Samfunnet er lagt opp på arbeidslivets premisser, og ikke familiens. Det vil vi endre. Flere foreldre forteller om en dårlig samvittighet fordi de opplever å stå i en spagat mellom jobben og hjemmet. KrF vil gjøre det lettere å kombinere arbeids- og familieliv. Derfor ønsker vi at alle småbarnsforeldre, med barn under skolealder, skal få rett til å gå ned i 80% stilling – med kompensasjon for tapt inntekt. Arbeid er viktig, men familien er viktigere.
Alle familier er forskjellige, og det er familiene som kjenner sine egne behov best. KrFs oppgave er ikke å diktere hvordan de skal leve, men å sørge for at den politiske grunnmuren er sterk nok til å tåle familienes hverdagsliv og utfordringer.
Derfor setter KrF familiene først.
Vil du vite mer – møt oss på stand i gågata i Askim, lørdag 6. juni eller på Spydeberg torg 13. juni, så kan vi snakke mer om dette.
