IMDI anmoder Indre Østfold kommune om å bosette 90 flyktninger i 2026. Indre Østfold har siden 2020 bosatt 622 flyktninger.
Av: Håvard Jensen, gruppeleder Indre Østfold FrP
På bagrunn av dette vil Indre Østfold FrP fremme dette forslaget i kommunestyret: 1. Indre Østfold kommune bosetter ikke flyktninger i 2026 2. Indre Østfold kommune har ikke mulighet til å bosette enslige mindreårige flyktninger i 2026 3. Kommunedirektøren iverksetter nødvendige tiltak for å tilpasse tjenestene innenfor rammen av inntekter 4. Nødvendige budsjettreguleringer foretas i tertialrapporteringene til kommunestyret.
Vi fremmet dette i livsløpsutvalget og ble nedstemt. Vi mener tiden er inne for å «ta en pust i bakken», så vi ikke knekker kommunens økonomi med disse sakene. Når vi ser hva som skjer i andre kommuner, med skyhøye kostnader og belastning på sosialbudsjettet er vi overbevist om at det ikke ser bedre ut i vår egen kommune. Vi må ta grep før vi mister kontrollen.
ANNONSE
