Mona er enstemmig innstilt som leder for Skolelederforbundet: – Jeg er topp motivert

Glenn Thomas Nilsen
Glenn Thomas Nilsen - Journalist
3 minutter lesetid

På landsmøtet til Skolelederforbundet den 20. – 21. november skal det velges nytt sentralstyre.

Valgkomiteen mener at deres forslag gir en bred representasjon som avspeiler medlemsmassen.

– Vi har stor tro på at de vil fortsette det gode arbeidet som har vært gjort, og løfte Skolelederforbundet inn i fremtiden, sier leder i valgkomiteen, Ronny Engan, i en pressemelding.

Takknemlig

Personen som er enstemmig innstilt som ny forbundsleder er Mona Søbyskogen fra Ørje, som i dag er frikjøpt 2. nestleder i Skolelederforbundet.

– Jeg har lang fartstid som skoleleder og medlem i Skolelederforbundet. Jeg meldte meg inn i 2004, da jeg – etter ti år som lærer – tok utfordringen og ble inspektør i Askim kommune. Jeg har bred erfaring fra undervisning, skoleledelse og rådgivning i flere av kommunene som i dag utgjør Indre Østfold. For tiden har jeg permisjon fra rektorjobben i Marker kommune, som også er min hjemkommune. Her, i Østfolds indrefilet, bor jeg sammen med mannen min, Sigmund. Vi har to voksne barn, skriver Søbyskogen i sin presentasjon (ekstern lenke)

Ifølge pressemeldingen mottok valgkomiteen 23 nominasjoner på kandidater til verv i sentralstyret.

– Jeg er takknemlig for tilliten som valgkomiteen har vist meg. Skolelederforbundet har en unik posisjon som det eneste forbundet for ledere i skole og barnehage. Jeg ser frem til å fortsette arbeidet med å styrke vår rolle og vårt påvirkningsarbeid som en relevant og viktig fagforening for ledere i oppvekstsektoren, sier hun i en pressemelding.

ANNONSE

Stort engasjement

Søbyskogen har hatt flere ulike roller, som rektor og virksomhetsleder ved Marker skole, skolefaglig rådgiver i Askim kommune, assisterende rektor og lærer. 

– Sammen med mitt engasjement i Skolelederforbundet har dette gitt meg verdifull innsikt i både ledelse og undervisning, og styrket min evne til å samarbeide på tvers av nivåer og fagområder. Jeg har hatt stort utbytte av å være aktiv i forbundet – som medlem og leder for fylkesstyret i «gamle» Østfold, og som medlem av sentralstyret. Samarbeidet med vårt dyktige sekretariat er også noe jeg verdsetter høyt, og ser frem til å videreføre.

Les hele presentasjonen her

Valgkomiteen har innstilt følgende medlemmer til sentralstyret: 
Mona Søbyskogen (leder/Østfold)
Robert Flataas (nestleder/Trøndelag)
Dorothea Blix (Nordland)
Kari Eide (Akershus)
Henriette Randsborg (Oslo)
Kristin Skare (Vestland)
Magne Johansen (Troms og Finnmark)
Helge Opstad (Buskerud)
Anita Ingebrigtsen Fredriksen (Agder).

Som varamedlemmer har valgkomiteen innstilt:
Ole Frank Bakken (Møre og Romsdal)
Magnus Høye (Innlandet)
Inge Holm (Nordland).

ANNONSE

Del artikkelen

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.