Klokkeringing i 7 minutter og åpen kirke

Indre24
2 minutter lesetid

Førstkommende torsdag fra klokken 15.00 vil kirkene i Norge ringe i 7 minutter. Dette gjøres som en protest mot lidelsene i Gaza.

Kirkeklokkene i Askim, Eidsberg, Mysen, Hovin, Spydeberg, Trøgstad og Tomter kirker skal ringe denne dagen. Det vil også være åpen kirke i Askim fra klokken 14.30 til 15.30. Fungerende prost Svein Filtvedt Elgvin og diakon Solfrid Habte-Sønsteby vil være til stede her. Her vil det være mulig å tenne lys i kirken.

– Bispemøtet i Den norske kirke inviterer alle kirker til å stemme i med landets elleve domkirker når klokkene ringer i protest mot grusomhetene på Gaza og i kall til bønn og handling for alle sivile som er rammet. Slik skal kirken uttrykke sin uro og protest mot de lidelsene det palestinske folk utsettes for i Gaza og be om en rettferdig fred, at våpnene legges ned, gislene slippes fri og en trygg fremtid sikres for folkene i Midtøsten, står det å lese i en pressemelding.

Videre står det å lese at kirkenes klokker kaller til bønn og er et uttrykk for solidaritet med sivilbefolkningen på Gaza. 

ANNONSE

– Vi står overfor en situasjon som er så kritisk at vi alle sammen spør oss hva vi kan gjøre. Når ordene ikke strekker til, lar vi klokkene gi lyd til vår avmakt. Når handlingene våre føles små, vender vi oss i bønn til den treenige Gud, vår skaper, frigjører og livgiver. Når mørket tetner, tenner vi lys, sier Svein Filtvedt Elgvin i pressemeldingen.

Han legger til:

– Det å ringe med klokkene er også et farevarsel. Ikke bare for dem som rammes direkte, men for hele menneskeheten. Derfor bruker vi klokkene som et fredelig virkemiddel mot lidelsene. Sammen med så mange som mulig av landets kirketårn, tar vi klokkene i Askim kirke i bruk med vårt uttrykk, og vårt kall til handling.

ANNONSE

Del artikkelen

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.