Hvert år deler Østfold Bondelag ut en pris til en eller flere personer som har lagt ned en mangeårig innsats eller enestående innsats for landbruket i Østfold.
I år gikk prisen til askimingen Gunnar Sylliaas, for sin mangeårige og tillitsvekkende arbeid for og med bønder samt deres husdyr sin helse og velferd.
Prisen ble torsdag delt ut på Østfold Bondelag sitt årsmøte på Vestre Kjærnes Gård i Våler. Bondelaget har delt ut denne prisen siden 1999. Listen med navn som har blitt hedret begynner å bli lang.
(Saken fortsetter under)
– Vinneren av innsatsprisen 2024 får sin pris etter det som må betegnes som en meget solid og lang tjeneste for Østfoldbonden. Gjennom mange tiår og faktisk århundrer har vinneren utført et tillitsvekkende arbeid for og med bønder, samt ivaretatt deres husdyr sin helse og velferd på en særdeles god måte. Vinneren startet sitt arbeid allerede i 1967, etter endt utdannelse som veterinær. Han startet da som omreisende veterinær og behandlet store husdyr i landbruket. Gjennom sin karriere har han tilbakelagt tusenvis av kilometer og (som han sier selv) «slitt ut 4 Fiater, 4 Volvoer, 2 Mercedeser og 3 Audier». På flere av gårdene han har betjent har han vært veterinær gjennom flere generasjoner, står det å lese i begrunnelsen.
(Saken fortsetter under)
Flere av dagens bønder i spesielt Indre Østfold, husker veldig godt at det som liten var spennende å vente på denne veterinæren for å se hvilken bil han kjørte i dag. Ja for han hadde ikke bare de bilene som ble nevnt over, men en rekke flere. Ofte kunne det nok gå litt over det avtalte tidspunktet før han kom, men det var ikke uvanlig at han på en dag rakk innom 20-30 gårder. For å rekke dette var han kjent som en meget dedikert og ikke minst effektiv veterinær. Han kastet ikke bort tiden etter ankomst og utførte sitt arbeid i fjøset meget effektivt.
Gjennom årene har han opparbeidet seg en solid kompetanse innenfor husdyr og underviste også i en periode på NMBU i Ås. I tillegg til å være veterinær dreiv han også som bonde i Askim. Da det var våronntid, kjørte han først våronn på jordet og startet veterinær-runden sin ved 18-19 tiden på kvelden. Det var ikke uvanlig at han i disse periodene kunne ankomme gårder rett før midnatt.
Etter hvert som han ble en anerkjent veterinær, fikk han også mer oppdrag knyttet til kjæledyr. Han begynte med å ta imot kjæledyr på gården sin, men etablerte senere en egen klinikk i Askim sentrum. Da det etter hvert ble mindre husdyr å ta seg av i Indre Østfold, men desto mer kjæledyr, ble smådyrklinikken det han hadde i fokus. Vinneren er nå 83 år og det er kun kort tid siden han gav seg som veterinær.
Gjennom sin karriere har han også vært politisk interessert og engasjerte seg spesielt de senere år med å utfordre veterinær-bransjen. Han gikk i bresjen ifht. at det høye prisnivået kan få konsekvenser for dyrevelferden og at folk vegrer seg for å bruke veterinær. Han mener at det høye prisnivået fører til at yrket får et dårlig rykte. I tillegg til å være effektiv var han også veldig opptatt av å «si det som det er». Dersom du kontaktet vinneren om ditt kjæledyr eller husdyr fikk du alltid et ærlig svar og dette satte kundene enormt stor pris på.
I 2021 fikk han tildelt prisen «Årets bondevenn» av Askim Bondelag. Begrunnelsen var følgende: «Vinneren er rolig, ærlig, kunnskapsrik, har lang erfaring og er folkelig. Har gjennom mange år gjort en fremragende innsats for både bønder og dyr i Askim og Indre Østfold, gjennom sitt virke som veterinær».
(Fakta: Østfold Bondelag)