Nå skjer det igjen. Rakkestadhallen fylles til randen med rasekaniner, marsvin og duer den 21. og 22. februar. Denne gang er det flere foreninger som samarbeider om norgesmesterskapet for rasekaniner og for kaninhopping.
(Hilsen fra oss i Askim og Omegn Kaninavlsforening)
Fra nærområdet er det foreningene i Askim og i Sarpsborg som er blant arrangørene. Med nær tusen kaniner totalt, er det å forvente nok av kaniner i ulike farger og størrelser – alt fra 0,7 til 7 kilo, og de kan være svarte, hvite, reverøde, blå, brune eller grå – og mange flere i mange ulike kombinasjoner. Enten ørene henger ned, eller står rett opp!
Av de 109 kaninutstillerne, er det flere av de lokale oppdretterne som er blant de absolutt flinkeste i landet. Akkurat nå leder også Johnny Lyshaug fra Hobøl norgescupen for rasekaniner, men dette kan fort endre seg ila den ene helgen.
I tillegg er det altså NM for kaninhopping denne helgen. Hvem hopper lengst og høyest, og hvem kommer seg gjennom hinderløypen raskest, uten å rive? Den som kommer, får se.
Å ha, og ta vare på kanin som husdyr er interessant på mange plan for liten og for stor, og ikke minst som prosjekt for generasjoner på tvers. Det er ikke ofte så mange dyr treffes på ett sted, så ta turen for en kikk, da vel.
ANNONSE