Far og datter seilte fra Skjeberg til Levanger: – Har vært glad i sjøen lenge

Glenn Thomas Nilsen
Glenn Thomas Nilsen - Ansvarlig redaktør/ journalist
5 minutter lesetid

På ettermiddagen tirsdag 9. juli gikk Ingvild Håkonsdatter Sivertsen (28) og pappa Håkon Johansen (61) ombord i motorseileren «Guten» på Grimsøy i Skjeberg.

Deretter seilte de både kveld og natt mot Svenner ved Larvik. Det gikk radig over Oslofjorden og fortsatt mørkt da de nærmet seg Svenner. Så endret de kurs mot Jomfruland og ankret på vestsiden. De to var for øvrig innom både Farsund, Haugesund, Florø, Ålesund og Molde før de var fremme i Levanger lørdag 27. juli.

Hør lydbrev i bunn av saken!

Siste året på teaterskolen

Håkonsdatter Sivertsen er nå på plass i Levanger for å fullføre det siste året på teaterskolen. Hun skal nå bo fast i båten.

Om seilturen sier hun følgende:

– Det har vært intenst, lærerikt og empowering. Har vært glad i sjøen og å seile lenge, nå har det blitt realisert og befesta som en del av livet mitt på en større måte, og det liker jeg veldig godt.

(Saken fortsetter under)

Foto: Håkon Johansen

Ikke siste tur

Neste store tur er sørover igjen.

– Og pappa sier at når den først er så langt nord, burde vi jo egentlig dra opp til Helgelandskysten. Så kanskje det blir tur dit? Hvem vet.

28-åringen bærer også en liten (mellomstor) drøm om å reise langt med båten.

– Det ligger i fremtiden. Horisonten. Først nå skal jeg lære meg å bo i båt. Sy kalesjeduk. Få i stand et levelig inneklima. Overleve vinteren. Men ja! Eventyr nr 1: check!.

(Saken fortsetter under)

I Ålesund. Foto: Privat

Samarbeidet godt

Denne turen var Håkon og Ingvild sin første lange kystseilas. Førstnevnte har hatt flere lange kajakkturer alene i Nordland, Troms og Finnmark.

– Landskapet langs kysten vår er vakkert. Jeg ble til tider høytidsstemt, som om jeg var i en konsertsal, bare at nå var det helt stille og jeg hadde det storslåtte landskapet rundt meg. Ingvild og jeg samarbeidet godt, og som pappa var det fint å få mye tid sammen med min voksne, travle datter.

61-åringen legger til at han gjerne vil ha flere turer langs kysten.

– Men jeg vil ønske å seile mer og å ha mer tid til å utforske fine steder.

Bud er et tettsted og fiskevær i Hustadvika kommune i Møre og Romsdal og ligger ytterst ute på Romsdalskysten. Foto: Privat

ANNONSE

Del artikkelen

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.