Kraftig brann på skole i Våler

Glenn Thomas Nilsen
Glenn Thomas Nilsen - Journalist
2 minutter lesetid

Nødetatene fikk torsdag ettermiddag melding om brann på Kirkebygden skole i Våler.

– Brannvesenet er inne og går igjennom bygget. Det er åpne flammer på stedet, meldte politiet i ettermiddag.

Etter hvert kunne politiet berolige alle om at det ikke befant seg noen personer i bygget, og at det ikke var meldt om personskader.

– Det ryker kraftig og brenner fra ventilasjonsanlegget på stedet. Det er en negativ utvikling på brannen. Barnehagen nordvest for brannstedet evakueres i tilfelle vinden dreier, sier politiet.

Ifølge politiet så bes personer som bor i Østlia, Folkestadlia, Folkestadstubben og Folkestedveien om å lukke dører og vinduer. De må også forberede seg på å måtte evakuere.

– Sånn det ser ut nå går nok hele skolen. De konsentrerer seg om å redde det som reddes kan, men det meste ser ut til å gå ned, sier kommunedirektør Ivar Nævra til NRK.

Brenner kraftig

Ved 18.15-tiden sier operasjonsleder Terje Marstad i Øst politidistrikt til NTB at det er bekymringsfullt, og at de ikke har kontroll.

ANNONSE

Brannen skal være utvendig i en vegg.

– Ifølge brannvesenet brenner det mer og mer på stedet. Det kommer nok til å bli omfattende skader på bygget, sier Marstad til NTB.

Like før 20.00 melder politiet dette:

– Brannvesenet melder om kontroll på brannen i den forstand at det ikke lenger er spredningsfare. Slukking av brann og demping av varme pågår fortsatt.

Foto: Sanna Alfredsen
Foto: Jon-Einar Minge Larsson
Foto: Jon-Einar Minge Larsson

ANNONSE

Del artikkelen

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.